The results recorded are provisional, and therefore could be subject to change once verified.

Singles - Top 5 Day 1

Position Run Num Handler Class Dog ISDS No Points OLF
1

12

Mr B Smith

F

Roy

355673

189

11

2

36

Mr A D Scrimgeour

F

Braehead Dot

363652

182

8

3

5

Mr D Henderson

F

Cemig Jewel

342608

181

18

4

10

Mr J R Gilman

F

Harry

355297

175

15

5

44

Mr E Hawkins

F

Treflys Rob

348432

172

15

RES

6

Mr T H Huddleston

F

Udale Lucy

357904

169

16

 

Day 1 Singles

The maximum number of points availabe for each single run is 220, allocated by 2 judges (110 each).

Scores for each of the run elements are recorded as points deducted, and the total score is calculated using the maximum points available of 220, minus the points deducted.

Run Handler Dog ISDS No Outrun Lift Fetch Drive Shed Pen Single Total
1

Mr J D Wood

Roy

366618

25 16 9 41 8 2 -  
2

Mr J H Harrison

Tynygraig Scott

360599

7 6 20 30 3 4 7 143
3

Mr V Morris

Gwyn

343228

12 2 5 33 0 3 0 165
4

Ms H Svobodova

Wicky

356529

0 0 14 16 16 10 10 134
5

Mr D Henderson

Cemig Jewel

342608

7 2 9 14 0 1 6 181
6

Mr T H Huddleston

Udale Lucy

357904

7 2 7 9 10 0 16 169
7

Mr D Purdham

Tanhill Tag

341357

15 9 32 47 8 0 20 89
8

Mr S Duckworth

Fleet

367083

21 1 25 32 2 4 10 124
9 Res: Mr G Baldry

Floss

358632

4 6 18 - - - - RET
10

Mr J R Gilman

Harry

355297

4 2 9 27 0 0 3 175
11

Mrs J E Simpson

Henry (ROM)

368664

9 5 29 31 20 0 0 RET
12

Mr B Smith

Roy

355673

5 0 6 10 3 6 1 189
13

Mrs S A M Duckworth

Smithymoor Harry

355382

10 7 11 34 - - - DISQ
14

Mr A Bradley

Las Cervalizas Rap

326720

7 0 11 35 - - - DISQ
15

Mr M W Davidson

Angus

346591

5 1 10 13 3 12 16 160
16

Mr W Carter

Moonspark Jill (ROM)

370250

30 10 29 36 0 10 20 85
17

Mr L J Cowper

Geno

357094

0 3 15 14 0 3 20 165
18

Mr A Ledgar

Tip

339444

2 1 - - - - - DISQ
19

Mrs S Thompson

Killiebrae Indiana

332853

11 8 29 - - - - RET
20

Mrs C S Mellin

Moor Lodge Ben

341071

0 2 10 8 14 0 20 166
21

Mr L J Bancroft

Branshaw Sol

359199

0 0 22 13 6 14 20 145
22

Miss R E Spooner

High Peak Luxe

344355

4 2 10 34 11 20 20 119
23

Mr J G Elkin

Elan Valley Sally

364171

4 4 31 - - - - RET
24

Mrs C Cassie

Burndale Diva

358158

2 0 9 24 20 20 20 125
25

Mr J G Miller

Valmis Pikku

349171

6 6 19 - - - - RET
26

Mr R Edwards OBO
Miss R L Edwards

Quories Nap

344779

- - - - - - - ABS
27

Mr A J Mosey

Nell

337855

5 10 13 23 - - - RET
28

Mr J B Murdoch

Hilston Sport

357378

15 5 12 27 - - - RET
29

Mr A Iley

Watson

353220

1 4 - - - - - RET
30

Mr M Banham

Taff

345927

10 4 9 - - - - RET
31

Mr G Fearon

Dougie

358317

8 2 5 22 4 17 0 162
32

Mr E G Thornalley

Jamie

353245

0 0 5 32 - - - RET
33

Miss K Cropper

Butch

351034

4 5 9 23 10 2 20 147
34

Mr M T Longton

Rooten Brook Max

371406

19 6 13 - - - - RET
35

Mr C Townson OBO
Mr P A Mellin

Fly

369442

0 0 16 - - - - RET
36

Mr A D Scrimgeour

Braehead Dot

363652

0 0 8 6 13 8 3 182
37

Mr B W Jordan

Burndale Cis

342147

6 5 14 - - - - RET
38

Mr O Watson

Stripe

353775

4 0 16 - - - - RET
39

Mr P D Ellis

Isla

344347

6 0 30 - - - - RET
40

Mr K Preston

Ross

353370

- - - - - - - ABS
41

Mr P Johnson

Groesfaen Sam

320062

0 2 16 21 10 0 - RET
42

Mr A G Bonsall

Jake

344493

4 2 2 23 - - - RET
43

Mr P M Hallam

Upland Cap

335109

- - - - - - - ABS
44

Mr E Hawkins

Treflys Rob

348432

5 0 10 24 2 0 7 172
45

Miss A J Blackmore

Rosewood Moss

340310

12 12 12 37 - - - RET
46

Mr T W Longton

Jack

326289

4 3 15 - - - - RET
47

Mr W H Hutchinson

Birdie

331932

4 0 5 34 7 - - RET
48

Mr G T Watson

Wren

365189

2 2 10 12 10 10 10 134
49

Mr S M Hey

Shadwell Ash

350783

5 3 16 25 - - - DISQ
50

Miss V Graham

Pip (ROM)

363756

4 3 24 - - - - RET